archiwum
Nowy Partner w DJP !
Z radością informujemy, że z dniem 1 października, do grona partnerów kancelarii dołączyła mec. Agata Durczyńska, która współpracuje z nami od przeszło 10 lat. W swojej praktyce mec. Durczyńska zajmowała się sporami sądowymi, umowami w obrocie gospodarczym, transakcjami M&A oraz kwestiami upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorców. Liczymy, że mec. Durczyńska jako nowy partner przyczyni się do dalszego rozwoju naszej kancelarii i życzymy jej wielu sukcesów!
Zawezwanie do próby ugodowej nie przerwie terminu przedawnienia
Już 30 czerwca 2022 r. wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu cywilnego, zgodnie z którą złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej nie będzie już skutkować przerwaniem biegu przedawnienia, lecz spowoduje jedynie jego zawieszenie.
Zachęcamy do zapoznania się z naszym podsumowaniem dotyczącym najistotniejszych zmian wynikających z nowelizacji.
Newsletter DJP_06_2022_Zawezwanie do próby ugodowej nie przerwie terminu przedawnienia
DJP Newsletter 05/2022
Na jesieni tego roku wejdzie w życie znacząca nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. Zachęcamy do zapoznania się z naszym podsumowaniem najważniejszych zmian wynikających z nowelizacji, takich jak wzmocnienie pozycji rad nadzorczych oraz złagodzenie zasad odpowiedzialności członków organów spółek kapitałowych.
Rady nadzorcze oraz odpowiedzialność organów – najważniejsze zmiany w 2022
Kancelaria DJP ponownie wyróżniona w Rankingu Legal 500 EMEA 2022 | Dispute Resolution
Prawnicy kancelarii DJP po raz kolejny otrzymali wyróżnienie w prestiżowym Rankingu The Legal 500 (Legalease) EMEA – edycja 2022 🏆 w kategorii Spory (Dispute Resolution) ⚖️ 👩⚖️
W tegorocznej edycji rekomendowani są: adwokat Łukasz Doktór, adwokat Gracjan Pietras, radca prawny Agata Durczyńska, adwokat Jacek Tuśnio oraz adwokat Maciej Rzepka .
Serdecznie dziękujemy naszym klientom za docenienie naszej praktyki.
#Legal500 #EMEA2021 #DisputeResolution #Spory #DJP
Bartosz Goźdź debiutuje w Rankingu Legal 500 EMEA 2022
Bartosz Góźdź debiutuje w gronie wyróżnionych prawników w tegorocznej edycji rankingu The Legal 500 (Legalease) EMEA 2022 🏆 w kategorii Technologia, Media i Telekomunikacja (TMT) 👨💻 🎬 📽
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na zawodowej drodze!
TRWA REKRUTACJA
Kancelaria DJP poszukuje osób na stanowisko Młodszego Prawnika 🏆 ⚖️
Jeśli chcesz zdobyć doświadczenie i rozwijać swoje umiejętności zapraszamy do przesyłania CV na adres e-mail: 📩👉rekrutacja@djp.pl
Więcej informacji w zakładce WSPÓŁPRACA
„Czy Bitcoin zastąpi banki?
Zachęcamy do lektury najnowszego felietonu autorstwa Gracjana Pietrasa na łamach listopadowego wydania iMagazine – Polish Mac Magazine. „Czy Bitcoin zastąpi banki?” 🏦💰
Nowy felieton Gracjana Pietrasa
W najnowszym wydaniu iMagazine – Polish Mac Magazine ukazał się felieton autorstwa Gracjan Pietras
Zachęcamy do lektury! 👉 Dlaczego bitcoin ma wartość (str. 217)
TRWA REKRUTACJA
Kancelaria DJP poszukuje osób na stanowisko Młodszego Prawnika 🏆 ⚖️ Jeśli chcesz zdobyć doświadczenie i rozwijać swoje umiejętności zapraszamy do przesyłania CV na adres e-mail: 📩👉 rekrutacja@djp.pl
✔Zgrany zespół ✔ciekawe projekty ✔dobra lokalizacja
Global Legal Insights 2021
Przedstawiamy najnowszą publikację autorstwa prawników DJP, która ukazała się w międzynarodowej serii wydawniczej Global Legal Insights 2021. Łukasz Doktór, Adriana Palczewska oraz Maciej Rzepka przedstawiają kluczowe aspekty postępowania cywilnego w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem skargi kasacyjnej, tajemnicy adwokackiej, kosztów postępowań czy wpływie spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią Covid-19 na finansowanie sporów w Polsce. W publikacji przyglądają się również zagadnieniom pozwów zbiorowych, zabezpieczeniu powództw, egzekucji orzeczeń, arbitrażu międzynarodowego, mediacji i postępowań regulacyjnych.
Jak po 1 lipca złozyć wniosek do sądu rejestrowego
Od 1 lipca 2021 r. składanie wniosków do rejestru przedsiębiorców KRS odbywa się wyłącznie w formie elektronicznej. Zachęcamy do lektury wydania Dziennik Gazeta Prawna gdzie Magdalena Humnicka i Anna Rzepecka w prostych krokach opisują jak nowa procedura przebiega w praktyce.
Rada dyrektorów odpowie za długi prostej spółki akcyjnej
Przepisy o prostej spółce akcyjnej wprowadzają nowy typ organu tej spółki w postaci rady dyrektorów. W dzisiejszym wydaniu Dziennik Gazeta Prawna polecamy artykuł autorstwa Łukasz Doktór na ten temat.
Nadchodzi unijna regulacja kryptoaktywów
Polecamy najnowszy artykuł autorstwa Gracjana Pietrasa w iMagazine
Prosta Spółka akcyjna – najważniejsze zalety
Już dziś – 1 lipca, wchodzą w życie nowe przepisy KSH o prostej spółce akcyjnej. Z tej okazji w pigułce podsumowujemy najważniejsze zalety tego nowego typu spółki. Tym, którzy chcą się szerzej zapoznać z nową regulacją, polecamy kompleksowy poradnik naszego autorstwa, który ukazał się przed dwoma tygodniami na łamach Dziennik Gazeta Prawna.
Nowy podcast w Polskim Radiu RDC
Zachęcamy do wysłuchania podcastu Magazynu ekonomicznego w Polskie Radio RDC gdzie Łukasz Doktór omawia prawne i praktyczne aspekty związane z Prostą Spółką Akcyjną
Magazyn ekonomiczny: aspekty prawne i praktyczne związane z nową formą prowadzenia działalności
Dziennik Gazeta Prawna – Poradnik Przedsiębiorcy – Prosta Spółka Akcyjna
1 lipca 2021 r. w Kodeksie spółek handlowych pojawi się nowy typ spółki – prosta spółka akcyjna. Już dziś w Dzienniku Gazecie Prawnej ukazał się obszerny poradnik dla przedsiębiorców na temat prostej spółki akcyjnej autorstwa prawników naszej kancelarii. Łukasz Doktór, Katarzyna Lewińska oraz Magdalena Humnicka omawiają w nim szczegółowo prawne i praktyczne aspekty związane z tą nową formą prowadzenia działalności.
Legal 500 rekomenduje DJP
Adwokat Łukasz Doktór, adwokat Gracjan Pietras, radca prawny Agata Durczyńska oraz adwokat Jacek Tuśnio rekomendowani w Rankingu The Legal 500 (Legalease) EMEA 2021 w kategorii Spory (Dispute Resolution).
Serdecznie dziękujemy naszym klientom za zaufanie oraz docenienie naszej praktyki.
#Legal500 #EMEA2021 #DisputeResolution #Spory #DJP
Legal 500 rekomenduje DJP w kategorii TMT
Adwokat Gracjan Pietras, radca prawny Jarosław Jerszyński i radca prawny Adriana Palczewska ponownie wyróżnieni w rankingu The Legal 500 (Legalease) EMEA 2021 w kategorii Technologia, Media i Telekomunikacja (TMT).
Serdecznie dziękujemy naszym Klientom za zaufanie.
#Legal500 #EMEA2021 #ranking #TMT #DJP
Kancelaria DJP wyróżniona w rankingu Legal 500 EMEA 2021
Serdecznie dziękujemy naszym Klientom za zaufanie.
Nowy artykuł w Dzienniku Gazecie Prawnej
W dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej Łukasz Doktór analizuje najczęściej spotykane w umowach dystrybucyjnych klauzule naruszające przepisy o ochronie konkurencji.
Jak się ustrzec błędów zawieranych w porozumieniach dystrybucyjnych
Nowy artykuł w Dzienniku Gazecie Prawnej
Już dziś w Dzienniku Gazecie Prawnej Łukasz Doktór i Katarzyna Lewińska analizują praktyczne aspekty transakcji sprzedaży akcji w świetle nowych przepisów dotyczących akcji po dematerializacji i rejestru akcjonariuszy.
Dematerializacja akcji od 1 marca 2021 r.
Polecamy materiał informacyjny DJP na temat zmian w przepisach dotyczących rozporządzania akcjami w związku z dematerializacją akcji spółek niepublicznych.
Szkolenie „Cyberbezpieczeństwo w przedsiębiorstwach ciepłowniczych”
Już jutro Jarosław Jerszyński i Bartosz Góźdź poprowadzą wykład „Cyberbezpieczeństwo w przedsiębiorstwach ciepłowniczych od strony prawnej” podczas szkolenia organizowanego przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie.
#cyberbezpieczeństwo #igcp #djp
Nowy artykuł w Rzeczpospolitej
W dzisiejszym dodatku prawnym do Dziennika Rzeczpospolita Adriana Palczewska analizuje nowe przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, wprowadzające postępowanie odrębne w sprawach własności intelektualnej oraz przygląda się nowym instrumentom prawnym wprowadzonym w zakresie postępowania dowodowego. Zachęcamy do lektury.
Łatwiej dochodzić roszczeń za naruszenie praw własności intelektualnej
Rzeczpospolita. Raport DJP: Dłużnik alimentacyjny w firmie. Nowe obowiązki, wyższe kary
1 grudnia weszły w życie ostatnie zmiany przewidziane ustawą z 6 grudnia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Mają one na celu zwiększenie skuteczności ściągania należności od dłużników alimentacyjnych m. in. poprzez zaostrzenie istniejących i dodanie nowych sankcji finansowych dla pracodawców za zatrudnianie „na czarno” oraz za zaniżanie oficjalnego wynagrodzenia.
Prawnicy DJP przygotowali obszerny raport prawny „Dłużnik alimentacyjny w firmie. Nowe obowiązki, wyższe kary”, który ukazał się jako dodatek do Rzeczpospolitej dla prenumeratorów. Raport stanowi praktyczny przewodnik dla pracodawców.
Agata Durczyńska, Bartosz Góźdź, Jarosław Jerszyński oraz Wanda Wróblewska omawiają w nim zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia, jak powinna przebiegać współpraca pomiędzy pracodawcą a organem egzekucyjnym oraz jakie kary czekają na pracodawców, którzy ukrywają dochody dłużnika alimentacyjnego lub zatrudniają go „na czarno”.
Nowy artykuł w Rzeczpospolitej
W dzisiejszym wydaniu dziennika Rzeczpospolita Jarosław Jerszyński i Bartosz Góźdź analizują prawne obowiązki dostawców usług cyfrowych w ramach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa.
Spółka partnerska z jednym podatkiem
W związku planowaną zmianą przepisów i wprowadzeniem opodatkowania spółki komandytowej podatkiem dochodowym, wiele spółek komandytowych planuje restrukturyzację. Na łamach Rzeczpospolitej Łukasz Doktór komentuje zalety spółki partnerskiej dla wolnych zawodów.
#spółka partnerska #spółkakomandytowa #Podatki #Rzeczpospolita #DJP
ELSA Poland
Już dziś prawnik z naszej kancelarii Bartosz Góźdź poprowadzi szkolenie dla Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland na temat Ochrony Danych Osobowych.
Nowy artykuł autorstwa Łukasza Doktóra
Zachęcamy do przeczytania najnowszego artykułu Obliczanie odszkodowania przy roszczeniach z tytułu deliktów antymonopolowych dostępnego na łamach dziennika Rzeczpospolita, którego autorem jest Łukasz Doktór.
#delikt #prawoantymonopolowe #ustawaoroszczeniach #odszkodowania #rp #djp
Global Legal Insights 2020
Przedstawiamy najnowszą publikację autorstwa prawników DJP, która ukazała się w międzynarodowej serii wydawniczej Global Legal Insights 2020. Łukasz Doktór, Adriana Palczewska oraz Maciej Rzepka przedstawiają syntetyczny obraz kluczowych aspektów postępowania cywilnego w Polsce. Poruszają kwestie alternatywnego rozwiązywania sporów (arbitraż i mediacja) oraz przyglądają się zagadnieniu efektywności systemu sądowego w Polsce.
Gracjan Pietras i jego zespół ponownie wyróżnieni przez Legal 500 w kategorii TMT
przeczytajKancelaria DJP ponownie wyróżniona w Rankingu Legal 500 EMEA 2020
Serdecznie dziękujemy naszym Klientom za zaufanie.
Trwa rekrutacja
Kancelaria DJP poszukuje studenta/studentki IV lub V roku studiów prawniczych do pracy w wymiarze minimum 3 dni w tygodniu.
Szczegóły w zakładce Współpraca
Cyberbezpieczeństwo w przedsiębiorstwach ciepłowniczych
Już dziś Jarosław Jerszyński poprowadzi wykład: „Zarządzanie bezpieczeństwem przedsiębiorstw pod kątem cyberzagrożeń” w ramach szkolenia na temat cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwach ciepłowniczych organizowanego przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie
Szczegółowe infromacje: Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie
#RZECZoPRAWIE
Zachęcamy do obejrzenia najnowszego odcinka programu Wojciecha Tumidalskiego #RZECZoPRAWIE w którym Łukasz Doktór udzielił wywiadu na temat na temat roszczeń odszkodowawczych z tytułu deliktu antymonopolowego.
Premiera filmu Psy 3. W imię zasad.
W dniu wczorajszym odbyła się uroczysta premiera filmu „Psy 3. W imię zasad” w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Kancelaria DJP miała przyjemność udzielić wsparcia prawnego Wonder Studio oraz producentom filmu. Zapraszamy do kin!
Klabater S.A. debiutuje na NewConnect
Klabater S.A. zadebiutował na NewConnect! Jesteśmy dumni, że mogliśmy i nadal możemy wspierać Klabater w jego rozwoju. Gratulacje od całego zespołu DJP
Rusza Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych
13 października rusza Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Istniejące spółki będą miały pół roku aby ujawnić informacje o rzeczywistych beneficjentach czyli o osobach fizycznych sprawujących bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad danym podmiotem. Spółki, które będą musiały dokonać zgłoszenia do rejestru to: spółki jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, spółki akcyjne poza spółkami publicznymi, a także (od marca przyszłego roku) – proste spółki akcyjne. Rejestr będzie jawny. Za niedopełnienie obowiązku wskazania beneficjentów rzeczywistych będzie groziła kara nawet do 1 mln złotych.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej
Dematerializacja akcji
6 września 2019 r. została podpisana ustawa Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, wprowadzająca obowiązkową dematerializację akcji spółek prywatnych oraz pełną dematerializację akcji spółek publicznych. Przepisy wejdą w życie od stycznia 2021 roku i wtedy też papierowe akcje imienne oraz na okaziciela przyjmą formę zapisu cyfrowego. O planowanych zmianach w artykule „Nie tylko obligacje – szykuje się powszechna dematerializacja akcji” pisała nasza aplikantka Katarzyna Jaworska. Już niebawem przedstawimy kolejne opracowanie, dotyczące kwestii tego jak dematerializacja zmieni rynek obrotu akcjami oraz w jaki sposób spółki oraz ich akcjonariusze powinni się do niej przygotować.
Nie tylko obligacje – szykuje się powszechna dematerializacja akcji
Rekrutacja na stanowisko młodszego prawnika
Kancelaria DJP poszukuje osób na stanowisko młodszego prawnika
Nasze wymagania:
– pierwszy lub drugi rok aplikacji adwokackiej bądź radcowskiej,
– umiejętność logicznego i poprawnego stylistycznie formułowania wywodu prawniczego na piśmie
– zaangażowanie w pracę i chęć rozwoju zawodowego w kancelarii
– biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, z uwzględnieniem języka prawniczego
– zaangażowanie oraz rzetelne podejście do powierzonych zadań
Oferujemy:
– możliwość stałego zatrudnienia po okresie próbnym – umowa o pracę lub współpraca
– opiekę merytoryczną doświadczonych prawników
– możliwość rozwoju zawodowego w kancelarii zajmującej się doradztwem na rzecz przedsiębiorców
Podania prosimy kierować na adres e-mail: rekrutacja@djp.pl
Global Legal Insights 2019
Zachęcamy do lektury najnowszej publikacji autorstwa prawników DJP, która ukazała się w międzynarodowej serii wydawniczej Global Legal Insights 2019.
Łukasz Doktór, Adriana Palczewska oraz Maciej Rzepka przedstawiają syntetyczny obraz kluczowych aspektów postępowania cywilnego w Polsce. Poruszają również kwestie alternatywnego rozwiązywania sporów (arbitraż i mediacja) oraz przyglądają się procesom usprawnienia i elektronizacji postępowań sądowych.
Publikacja w pdf:
Zgromadzenie wspólników (częściowo) przez internet
W dniu wczorajszym weszła w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, dzięki której w umowie spółki będzie można zawrzeć zapis o dopuszczeniu możliwości uczestnictwa w zgromadzeniach wspólników na odległość – za pomocą środków komunikacji elektronicznej (art. 2341). W szczególności mowa tu o transmisji obrad w czasie rzeczywistym, dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, a także osobistym wykonywaniu prawa głosu podczas zgromadzenia wspólników. Więcej w dzisiejszym wydaniu Dziennik Gazeta Prawna.
Kolejny rok współpracy z ELSA rozpoczęty
Kancelaria gościła członków Zarządu Krajowego stowarzyszenia ELSA Poland. Cieszymy się, że możemy wspierać działalność studentów prawa. Podczas spotkania określiliśmy cele naszej współpracy na najbliższy rok. Wszystkim studentom zaangażowanym w działania ELSA w Polsce życzymy udanych projektów i wielu sukcesów w nadchodzącym roku akademickim!#elsa #probono #djp
Otwarcie Centralnego Domu Technologii
Kancelaria DJP miała przyjemność doradzać Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju w związku z powołaniem przez Fundację Centralny Dom Technologii CDT – unikalnego miejsca na edukacyjnej mapie Warszawy. Nasze zaangażowanie obejmowało przygotowanie rozbudowanej dokumentacji umownej oraz wsparcie w jej negocjacjach. Jesteśmy dumni, że mogliśmy przyczynić się do realizacji tak istotnego projektu wykorzystującego innowacyjną metodologię nauczania STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics). Misja realizowana przez Centralny Dom Technologii CDT spowoduje zwiększenie zainteresowania innowacjami technologicznymi, pozytywnie wpłynie na rozwijanie kompetencji przyszłości oraz przyczyni się do budowania społeczności skupiającej entuzjastów nowych technologii, technologicznych wizjonerów, liderów i aktywistów. W prace nad projektem zaangażowani byli Agata Durczyńska (partner) oraz Jacek Tuśnio (starszy prawnik).
Zachęcamy do odwiedzenia Centralny Dom Technologii CDT!
Czy za piractwo trzeba płacić podwójnie?
Do tej pory orzecznictwo sądów w przedmiocie wysokości przyznawanych odszkodowań za naruszenie praw autorskich było niejednoznaczne.
Trybunał Konstytucyjny ma teraz zdecydować, czy twórcy będą mogli żądać dwukrotności wynagrodzenia za naruszanie ich praw autorskich.
Więcej w Dziennik Gazeta Prawna
Przekleństwo darmowej informacji
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym artykułem autorstwa Gracjana Pietrasa
Nowy artykuł autorstwa Gracjana Pietrasa
przeczytajThe Legal 500 rekomenduje DJP
Kancelaria DJP została wyróżniona w rankingu The Legal 500 EMEA 2019 w kategoriach TMT (technologie media i telekomunikacja) oraz Dispute Resolution (spory sądowe). Dziękujemy naszym Klientom za zaufanie. Wyróżnieni Prawnicy to Łukasz Doktór i Gracjan Pietras #legal500 #tmt #litigation #djp
Polski Fundusz Rozwoju S.A.
Kancelaria DJP miała przyjemność doradzać spółce Polski Fundusz Rozwoju S.A. przy zawarciu szeregu umów dotyczących stworzenia, utrzymania oraz długoterminowej obsługi systemu ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych. Nasze prace obejmowały stworzenie projektów umów oraz wsparcie PFR w negocjacjach ich postanowień z wybranym kontrahentem. Jesteśmy dumni, że mogliśmy wspierać tak istotny projekt, który ma szansę pozytywnie wpłynąć na sytuację milionów Polaków. W prace nad projektem zaangażowani byli Gracjan Pietras, Łukasz Doktór, Adriana Palczewska, Kamila Świątkowska oraz Bartosz Góźdź.
Trwa rekrutacja na stanowisko młodszego prawnika
Kancelaria DJP poszukuje osób na stanowisko młodszego prawnika
Nasze wymagania:
– pierwszy lub drugi rok aplikacji adwokackiej bądź radcowskiej,
– umiejętność logicznego i poprawnego stylistycznie formułowania wywodu prawniczego na piśmie,
– zaangażowanie w pracę i chęć rozwoju zawodowego w kancelarii,
– biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, z uwzględnieniem języka prawniczego,
– zaangażowanie oraz rzetelne podejście do powierzonych zadań.
Oferujemy:
– możliwość stałego zatrudnienia po okresie próbnym – umowa o pracę lub współpraca
– opiekę merytoryczną doświadczonych prawników
– możliwość rozwoju zawodowego w kancelarii zajmującej się doradztwem na rzecz przedsiębiorców
Podania prosimy kierować na adres e-mail: rekrutacja@djp.pl
Nowe prawo własności przemysłowej
Podpisana przez prezydenta nowelizacja prawa własności przemysłowej dostosuje nasze prawo do wymogów Unii Europejskiej. Nowe przepisy rozszerzają definicję znaku towarowego. Od teraz będzie można rejestrować znaki, nie tylko w formie graficznej ale także trójwymiarowej, holograficznej czy dźwiękowej. Więcej w Pulsie Biznesu
Prosta Spółka Akcyjna
Rząd przyjął nowelizację KSH w ramach której powstanie prosta spółka akcyjna. Zaletami nowopowstałej formy prawnej będzie uproszczony proces rejestracji spółki, elektronizacja i uproszczenie procedur w spółce, co ma zapewnić wparcie dla rozwoju rynku start-up’ów w Polsce. Więcej w Rzeczpospolitej
Nad wszystkimi uchwałami będzie można głosować pisemnie
Już od 1 marca 2019 roku wejdą w życie zmiany w kodeksie spółek handlowych. Jedną ze znaczących zmian jest ta dotycząca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która wprowadza możliwość głosowania nad uchwałami zwyczajnego zgromadzenia wspólników w trybie pisemnym. Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej
Cyberbezpieczeństwo w przedsiębiorstwach ciepłowniczych
Jarosław Jerszyński poprowadził wykład „Zarządzanie bezpieczeństwem przedsiębiorstw pod kątem cyberzagrożeń”
Zarządca sukcesyjny a upadłość
W związku z wejściem w życie ustawy o zarządzie sukcesyjnym, w polskim systemie prawnym pojawi się nowy uczestnik – zarządca sukcesyjny, który po śmierci przedsiębiorcy będzie sprawował wszelkie czynności zwykłego zarządu, także czynności przekraczające zwykły zarząd – za zgodą wszystkich właścicieli przedsiębiorstwa w spadku. Będzie mógł brać udział w postępowaniach sądowych i administracyjnych, a ponadto będzie uprawniony do składania wniosku o ogłoszenie upadłości.
Nowy artykuł autorstwa Katarzyny Jaworskiej
Polecamy artykuł Katarzyny Jaworskiej na temat dematerializacji akcji
Nie tylko obligacje – szykuje się powszechna dematerializacja akcji
Artykuł autorstwa Katarzyny Jaworskiej
przeczytajNowy artykuł autorstwa adwokata Łukasza Doktóra
przeczytajPakiet MŚP
Sejm uchwalił przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii tzw. pakiet MŚP – pakiet oszczędności, przywilejów oraz ułatwień dla przedsiębiorców. W ramach nowelizacji pojawią się m.in. zmiany w funkcjonowaniu spółki z. o .o. – możliwe będzie podejmowanie wszystkich uchwał przez wspólników na odległość, w trybie obiegowym. Więcej w Dzienniku Gazeta Prawna
Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym
W 2019 wejdzie w życie ustawa wprowadzająca szereg zmian w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym. Do najważniejszych można zaliczyć utworzenie w sądach rejonowych wydziałów egzekucyjnych, które odpowiedzialne będą m. in. za nadawanie klauzul wykonalności oraz nadzorowanie pracy komorników. W związku z nowelizacją sądy będą mogły uchylić rygor natychmiastowej wykonalności nadany wyrokowi zaocznemu, a w postępowaniu o wyjawienie majątku stosować środki przymusu nie tylko w stosunku do osób fizycznych, ale także do przedstawicieli jednostek organizacyjnych. Pojawi się również ułatwienie mające pomóc w przyspieszeniu postępowania jakim ma być formularz wniosku o wszczęcie egzekucji oraz formularz skargi na czynności komornika. Więcej w Rzeczpospolitej
Szkolenie na temat ustawy o krajowym systemie cybebezpieczeństwa
W dniu dzisiejszym partner naszej Kancelarii, r. pr. Jarosław Jerszyński poprowadzi w ramach szkolenia organizowanego przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie wykład na temat wdrożenia w przedsiębiorstwach ciepłowniczych ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa i rozporządzenia o usługach kluczowych.
Rekrutacja na stanowisko młodszego prawnika
Kancelaria DJP poszukuje osób na stanowisko młodszego prawnika
Nasze wymagania:
– pierwszy lub drugi rok aplikacji adwokackiej bądź radcowskiej,
– umiejętność logicznego i poprawnego stylistycznie formułowania wywodu prawniczego na piśmie
– zaangażowanie w pracę i chęć rozwoju zawodowego w kancelarii
– biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, z uwzględnieniem języka prawniczego
– zaangażowanie oraz rzetelne podejście do powierzonych zadań
Oferujemy:
– możliwość stałego zatrudnienia po okresie próbnym – umowa o pracę lub współpraca
– opiekę merytoryczną doświadczonych prawników
– możliwość rozwoju zawodowego w kancelarii zajmującej się doradztwem na rzecz przedsiębiorców
Podania prosimy kierować na adres e-mail: rekrutacja@djp.pl
UOKIK pozna tajemnice skarbowe firm
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Projektowane przepisy mają na celu wzmocnienie pozycji instytucjonalnej Prezesa UOKiK, zapewnienie dostępu UOKiK do informacji stanowiących tajemnicę bankową lub skarbową jak również możliwości wymiany informacji pomiędzy Prezesem UOKiK a KNF. Oprócz tego nowelizacja ma również uwzględnić w kompetencjach Prezesa UOKiK stosowanie unijnego rozporządzenia (2018/302) o zakazie geoblokowania i innych form nieuzasadnionej dyskryminacji kupujących ze względu na miejsce zamieszkania. Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej
Rozpatrywanie skargi pauliańskiej w innym kraju
Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w kontekście skargi pauliańskiej, że pokrzywdzeni wierzyciele mogą skorzystać z jurysdykcji szczególnej i domagać się, aby sąd rozpoznał sprawę w tym państwie, w którym została zawarta umowa, mająca być uznana za bezskuteczną. Więcej w Gazecie Prawnej
Nowy artykuł autorstwa Gracjana Pietrasa
przeczytajDyrektywa o prawie autorskim
Parlament Europejski przyjął większością głosów projekt dyrektywy o prawie autorskim. Utrzymany został wzbudzający wiele kontrowersji art. 13, który wprowadza obowiązkowe filtrowanie treści pod kątem tego czy nie naruszają praw autorskich, a także art. 11 dotyczący praw pokrewnych dla wydawców prasowych. Szczegółowe informacje na temat tego jak zmienią się zasady monitorowania i publikowania treści w internecie podaje Puls Biznesu
Prosta Spółka Akcyjna
W ramach nowelizacji Kodeksu Spółek Handlowych planowanej na 2019 rok przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, trwają prace nad powstaniem prostej spółki akcyjnej. Związek Banków Polskich uważa, że projekt co prawda upraszcza przepisy i jest korzystny dla akcjonariuszy takiej spółki, jednak nie chroni wystarczająco jej potencjalnych wierzycieli i partnerów biznesowych. Więcej na temat w Gazecie Prawnej
Rewolucja w KPC
Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje obszerną nowelizację Kodeksu Postępowania Cywilnego.
Głównym celem jest przyspieszenie postępowań sądowych oraz umożliwienie sprawniejszej organizacji postępowania. Zmiany mają objąć między innymi przepisy dotyczące postępowania dowodowego, a także przywrócić postępowanie gospodarcze zlikwidowane w 2012 roku.
Więcej na łamach Rzeczpospolitej
Nowelizacja dyrektywy audiowizualnej
Nowa Dyrektywa audiowizualna Unii Europejskiej poza tradycyjnymi mediami obejmie serwisy takie jak Netflix, You Tube czy Spotify. Obecne przepisy mają być dopasowane do dynamicznie rozwijającego się rynku cyfrowego i zakładają m.in. wyrównanie szans wśród dostawców treści audiowizualnych, ochronę dzieci i konsumentów przed nieodpowiednimi treściami, a także zapewnienie europejskim twórcom min. 30 proc. udziału w serwisach Vod wraz z odpowiednim eksponowaniem ich utworów.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej
Zmiany w upadłości konsumenckiej
„Procedura ogłaszania upadłości nie jest w pełni klarowna, a wiele osób nie może zrestrukturyzować długu” Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zapowiedział na początek 2019 r. kolejną nowelizację ustawy o prawie upadłościowym. Więcej na temat planowanych zmian w Dzisiejszym wydaniu Gazety Prawnej
Czy można odsprzedać e-booka?
Trybunał Sprawiedliwości UE już wkrótce rozstrzygnie, czy prawa autorskie do danego egzemplarza elektronicznego wydania książki „wyczerpują się” w kontekście odsprzedaży nabytej kopii.
Dziennik Gazeta Prawna
Nowelizacja Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, która czeka na publikację w Dzienniku Ustaw wzbudza wiele kontrowersji związanych z odpowiedzialnością pracowników za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Wśród ekspertów brakuje zgodnego stanowiska czy nowe regulacje poprawią czy pogorszą ochronę tajemnic firmy, natomiast wszyscy są zgodni co do tego, że nowelizacja wymusi na przedsiębiorcach zmiany w regulaminach i umowach z pracownikami.
Opłata za świadka
W ramach nowelizacji k.p.c. Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić opłatę 100 zł za powoływanie świadka, biegłego czy strony dopiero w toku postępowania. Zmiany mają na celu uniknięcie przeciągania postępowań i wymuszenie na przedsiębiorcach, aby dostarczali materiały dowodowe przede wszystkim w postaci dokumentów potwierdzających daną okoliczność w sprawie.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej
Nie każdy może być zapomniany
Dane dostępne w rejestrach takich jak KRS czy CEiDG nie podlegają prawu do bycia zapomnianym. Firmy czy organizacje pozarządowe nie muszą pytać o zgodę na przetwarzanie danych w nich zawartych. Więcej w dzisiejszym Dzienniku Gazecie Prawnej
Czy nowa dyrektywa zakończy erę otwartego internetu?
Polecamy nowy artykuł autorstwa adwokata Gracjana Pietrasa
https://pl.linkedin.com/pulse/czy-nowa-dyrektywa-zako%C5%84czy-er%C4%99-otwartego-internetu-gracjan-pietras
O 30% większa liczba postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych
Pomimo wzrostu PKB sukcesywnie rośnie liczba postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Wpływ na to mają dynamicznie rosnące koszty oraz nowe instrumenty wprowadzone przez prawo restrukturyzacyjne w 2016 roku. #upadłość #restrukturyzacja Więcej w Rzeczpospolitej

Komisja Europejska przyjęła stanowisko w sprawie reformy prawa autorskiego
Reforma prawa autorskiego zaproponowana przez Komisję Europejską zmieni zasady monitorowania treści udostępnianych w Internecie.
Google, YouTube, czy Facebook będą zobligowane do systematycznego sprawdzania udostępnianych przez swoich użytkowników treści, takich jak wideo czy muzyka pod kątem przestrzegania praw autorskich. Więcej na temat w Pulsie Biznesu
Trwa rekrutacja na stanowisko młodszego prawnika
Kancelaria DJP poszukuje osób na stanowisko młodszego prawnika
Nasze wymagania:
– pierwszy lub drugi rok aplikacji adwokackiej bądź radcowskiej,
– umiejętność logicznego i poprawnego stylistycznie formułowania wywodu prawniczego na piśmie
– zaangażowanie w pracę i chęć rozwoju zawodowego w kancelarii
– biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, z uwzględnieniem języka prawniczego
– zaangażowanie oraz rzetelne podejście do powierzonych zadań
Oferujemy:
– możliwość stałego zatrudnienia po okresie próbnym – umowa o pracę lub współpraca
– opiekę merytoryczną doświadczonych prawników
– możliwość rozwoju zawodowego w kancelarii zajmującej się doradztwem na rzecz przedsiębiorców
Podania prosimy kierować na adres e-mail: rekrutacja@djp.pl
Tantiemy staranniej ściągane
Zakończyły się prace nad ustawą o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. Organizacje zbiorowego zarządzania utworami będą miały ograniczoną swobodę w gospodarowaniu pobieranymi honorariami autorskimi a kwestie dystrybucji środków pomiędzy twórców będą bardziej uregulowane. Więcej w Rzeczpospolitej
Orzeczenie Sądu o rozwiązaniu spółki to tylko przesłanka
Sąd najwyższy uznał, że zaistnienie przesłanki do rozwiązania spółki z o.o., w tym prawomocnego wyroku sądu, nie oznacza automatycznie jej rozwiązania — stanowi o tym dopiero zakończony proces likwidacji i wykreślenie spółki z KRS. Więcej w Pulsie Biznesu.
Zmiany w dochodzeniu roszczeń majątkowych
Krótsze terminy przedawnień, nowy sposób obliczania terminów przedawnień, koniec z dochodzeniem roszczeń przedawnionych oraz zmiany w egzekucji świadczeń pieniężnych, to tylko niektóre ze zmian w ramach nowej opublikowanej w piątek w Dzienniku Ustaw – Ustawy z 13 kwietnia 2018 o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej.
BTE nie wzruszy nawet wyrok TK
Sąd Najwyższy wydał postanowienie na mocy którego uznał, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 15 kwietnia 2015 r. uznający niekonstytucyjność procedury wystawiania BTE nie stanowi podstawy do wznowienia postępowań podważających egzekucję bankowych tytułów egzekucyjnych. Więcej w Rzeczpospolitej
Trwa rekrutacja
Kancelaria DJP poszukuje studenta/studentki III lub IV roku studiów prawniczych do pracy w wymiarze 3-4 dni w tygodniu.
Nasze wymagania:
– zaangażowanie w pracę i chęć rozwoju zawodowego w kancelarii
– elastyczność, odpowiedzialność i dokładność
– biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, z uwzględnieniem języka prawniczego
Oferujemy:
– możliwość rozwoju zawodowego w kancelarii zajmującej się doradztwem na rzecz przedsiębiorców
– pracę w przyjaznej atmosferze
– elastyczny grafik pracy
Podania prosimy kierować na rekrutacja@djp.pl
Zamknięcie firmy karą dla zarządu
Nowa ustawa o odpowiedzialności spółek i innych podmiotów zbiorowych dopuszcza przy ciężkich naruszeniach nawet likwidację spółki oraz przejęcie przez państwo jej mienia oraz praw udziałowców. Więcej w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej
Będą krótsze okresy przedawnienia
Senat przyjął nowelizację kodeksu cywilnego, która m. in. skraca podstawowy termin przedawnienia roszczeń majątkowych z 10 na 6 lat. Przyjęte jednocześnie zmiany w procedurze cywilnej obejmą m. in. wymóg podawania daty wymagalności roszczenia już w pozwie. Więcej na lex.pl
RODO – BĘDZIE TRUDNIEJ… CZY MOŻE JEDNAK ŁATWIEJ?
Nowy artykuł autorstwa mecenasa Jarosława Jerszyńskiego na Linkedin.
RODO w 10 (niekoniecznie łatwych) krokach
W najnowszym iMagazine ukazał się artykuł autorstwa mecenasa Jarosława Jerszyńskiego.
Większa ochrona tajemnic firmy
Do sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Pozyskanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę firmy będzie uznane czyn nieuczciwej konkurencji. Jednocześnie zwiększą się wymagania niezbędne do uzyskania przez przedsiębiorcę ochrony prawnej. Więcej na temat w Pulsie Biznesu
RODO: kiedy mali i średni przedsiębiorcy muszą prowadzić rejestr czynności przetwarzania
Generalny Inspektor Danych Osobowych (GIODO) poinformował, że przedsiębiorcy, którzy zatrudniają mniej niż 250 osób nie będą zwolnieni z obowiązku prowadzenia rejestru czynności przetwarzania w ramach RODO, w przypadku jeśli przetwarzanie będzie powodowało ryzyko naruszenia praw lub wolności osób fizycznych, nie będzie miało charakteru sporadycznego lub będzie obejmować szczególne kategorie danych osobowych, lub dane osobowe dotyczące wyroków skazujących i czynów zabronionych. #rodo #ochronadanychosobowych. Więcej w dzisiejszej Rzeczpospolitej
Dzięki RODO kamery w firmach będą legalne
Kwestie monitoringu wizyjnego w miejscu pracy zostaną uregulowane w ramach uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o ochronie danych osobowych. Zmiany mają celu dostosowanie polskich przepisów do unijnego rozporządzenia #RODO. Więcej na temat zasad stosowania kamer w miejscu pracy oraz planowanych dalszych zmianach w kodeksie pracy pisze Rzeczpospolita