Publikacje | DJP, Doktór Jerszyński Pietras | Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska

archiwum

3 lata temu

Nowy Partner w DJP !

Z radością informujemy, że z dniem 1 października, do grona partnerów kancelarii dołączyła mec. Agata Durczyńska, która współpracuje z nami od przeszło 10 lat. W swojej praktyce mec. Durczyńska zajmowała się sporami sądowymi, umowami w obrocie gospodarczym, transakcjami M&A oraz kwestiami upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorców. Liczymy, że mec. Durczyńska jako nowy partner przyczyni się do dalszego rozwoju naszej kancelarii i życzymy jej wielu sukcesów!

przeczytaj
2 miesiące temu

Gracjan Pietras i jego zespół ponownie wyróżnieni przez Legal 500 w kategorii TMT

Dziękujemy naszym Klientom za docenienie naszej praktyki.

Legal 500 EMEA 2020 |TMT

 

przeczytaj
3 miesiące temu

Kancelaria DJP ponownie wyróżniona w Rankingu Legal 500 EMEA 2020

Serdecznie dziękujemy naszym Klientom za zaufanie.

 

przeczytaj
4 miesiące temu

Trwa rekrutacja

Kancelaria DJP poszukuje studenta/studentki IV lub V roku studiów prawniczych do pracy w wymiarze minimum 3 dni w tygodniu.

Szczegóły w zakładce Współpraca

przeczytaj
4 miesiące temu

Cyberbezpieczeństwo w przedsiębiorstwach ciepłowniczych

Już dziś Jarosław Jerszyński poprowadzi wykład: „Zarządzanie bezpieczeństwem przedsiębiorstw pod kątem cyberzagrożeń” w ramach szkolenia na temat cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwach ciepłowniczych organizowanego przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie

Szczegółowe infromacje: Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie

przeczytaj
5 miesięcy temu

#RZECZoPRAWIE

Zachęcamy do obejrzenia najnowszego odcinka programu Wojciecha Tumidalskiego #RZECZoPRAWIE w którym Łukasz Doktór udzielił wywiadu na temat na temat roszczeń odszkodowawczych z tytułu deliktu antymonopolowego.

przeczytaj
6 miesięcy temu

Premiera filmu Psy 3. W imię zasad.

W dniu wczorajszym odbyła się uroczysta premiera filmu „Psy 3. W imię zasad” w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Kancelaria DJP miała przyjemność udzielić wsparcia prawnego Wonder Studio oraz producentom filmu. Zapraszamy do kin!

przeczytaj
9 miesięcy temu

Klabater S.A. debiutuje na NewConnect

Klabater S.A. zadebiutował na NewConnect! Jesteśmy dumni, że mogliśmy i nadal możemy wspierać Klabater w jego rozwoju. Gratulacje od całego zespołu DJP

przeczytaj
9 miesięcy temu

Rusza Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

13 października rusza Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych. Istniejące spółki będą miały pół roku aby ujawnić informacje o rzeczywistych beneficjentach czyli o osobach fizycznych sprawujących bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad danym podmiotem. Spółki, które będą musiały dokonać zgłoszenia do rejestru to: spółki jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, spółki akcyjne poza spółkami publicznymi, a także (od marca przyszłego roku) – proste spółki akcyjne. Rejestr będzie jawny. Za niedopełnienie obowiązku wskazania beneficjentów rzeczywistych będzie groziła kara nawet do 1 mln złotych.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej

przeczytaj
10 miesięcy temu

Dematerializacja akcji

6 września 2019 r. została podpisana ustawa Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, wprowadzająca obowiązkową dematerializację akcji spółek prywatnych oraz pełną dematerializację akcji spółek publicznych. Przepisy wejdą w życie od stycznia 2021 roku i wtedy też papierowe akcje imienne oraz na okaziciela przyjmą formę zapisu cyfrowego. O planowanych zmianach w artykule „Nie tylko obligacje – szykuje się powszechna dematerializacja akcji” pisała nasza aplikantka Katarzyna Jaworska. Już niebawem przedstawimy kolejne opracowanie, dotyczące kwestii tego jak dematerializacja zmieni rynek obrotu akcjami oraz w jaki sposób spółki oraz ich akcjonariusze powinni się do niej przygotować.

Nie tylko obligacje – szykuje się powszechna dematerializacja akcji

przeczytaj
10 miesięcy temu

Rekrutacja na stanowisko młodszego prawnika

Kancelaria DJP poszukuje osób na stanowisko młodszego prawnika

Nasze wymagania:

– pierwszy lub drugi rok aplikacji adwokackiej bądź radcowskiej,
– umiejętność logicznego i poprawnego stylistycznie formułowania wywodu prawniczego na piśmie
– zaangażowanie w pracę i chęć rozwoju zawodowego w kancelarii
– biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, z uwzględnieniem języka prawniczego
– zaangażowanie oraz rzetelne podejście do powierzonych zadań

Oferujemy:

– możliwość stałego zatrudnienia po okresie próbnym – umowa o pracę lub współpraca
– opiekę merytoryczną doświadczonych prawników
– możliwość rozwoju zawodowego w kancelarii zajmującej się doradztwem na rzecz przedsiębiorców

Podania prosimy kierować na adres e-mail: rekrutacja@djp.pl

przeczytaj
10 miesięcy temu

Global Legal Insights 2019

Zachęcamy do lektury najnowszej publikacji autorstwa prawników DJP, która ukazała się w międzynarodowej serii wydawniczej Global Legal Insights 2019.

Łukasz Doktór, Adriana Palczewska oraz Maciej Rzepka przedstawiają syntetyczny obraz kluczowych aspektów postępowania cywilnego w Polsce.  Poruszają również kwestie alternatywnego rozwiązywania sporów (arbitraż i mediacja) oraz przyglądają się procesom usprawnienia i elektronizacji postępowań sądowych.

Publikacja w pdf:

przeczytaj
10 miesięcy temu

Zgromadzenie wspólników (częściowo) przez internet

W dniu wczorajszym weszła w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, dzięki której w umowie spółki będzie można zawrzeć zapis o dopuszczeniu możliwości uczestnictwa w zgromadzeniach wspólników na odległość – za pomocą środków komunikacji elektronicznej (art. 2341). W szczególności mowa tu o transmisji obrad w czasie rzeczywistym, dwustronnej komunikacji w czasie rzeczywistym, a także osobistym wykonywaniu prawa głosu podczas zgromadzenia wspólników. Więcej w dzisiejszym wydaniu Dziennik Gazeta Prawna.

przeczytaj
10 miesięcy temu

Primeon Sp. z o.o. – transakcja wyjścia ze spółki funduszy venture capital

Kancelaria DJP miała przyjemność doradzać spółce Primeon przy transakcji wyjścia ze spółki funduszy venture capital AIP Seed oraz Inovo. Wsparcie kancelarii obejmowało udział w negocjacjach oraz przygotowanie dokumentacji umownej dotyczącej wyjścia inwestorów.

W projekt zaangażowani byli Łukasz Doktór (Partner) ora Katarzyna Lewińska (starszy prawnik). Więcej w Puls Biznesu

Primeon zarobił i się wykupił

przeczytaj
10 miesięcy temu

Kolejny rok współpracy z ELSA rozpoczęty

Kancelaria gościła członków Zarządu Krajowego stowarzyszenia ELSA Poland. Cieszymy się, że możemy wspierać działalność studentów prawa. Podczas spotkania określiliśmy cele naszej współpracy na najbliższy rok. Wszystkim studentom zaangażowanym w działania ELSA w Polsce życzymy udanych projektów i wielu sukcesów w nadchodzącym roku akademickim!#elsa #probono #djp

przeczytaj
10 miesięcy temu

Otwarcie Centralnego Domu Technologii

Kancelaria DJP miała przyjemność doradzać Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju w związku z powołaniem przez Fundację Centralny Dom Technologii CDT – unikalnego miejsca na edukacyjnej mapie Warszawy. Nasze zaangażowanie obejmowało przygotowanie rozbudowanej dokumentacji umownej oraz wsparcie w jej negocjacjach. Jesteśmy dumni, że mogliśmy przyczynić się do realizacji tak istotnego projektu wykorzystującego innowacyjną metodologię nauczania STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics). Misja realizowana przez Centralny Dom Technologii CDT  spowoduje zwiększenie zainteresowania innowacjami technologicznymi, pozytywnie wpłynie na rozwijanie kompetencji przyszłości oraz przyczyni się do budowania społeczności skupiającej entuzjastów nowych technologii, technologicznych wizjonerów, liderów i aktywistów. W prace nad projektem zaangażowani byli Agata Durczyńska (partner) oraz Jacek Tuśnio (starszy prawnik).

Zachęcamy do odwiedzenia Centralny Dom Technologii CDT!

Obraz może zawierać: 3 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją

przeczytaj
10 miesięcy temu

Czy za piractwo trzeba płacić podwójnie?

Do tej pory orzecznictwo sądów w przedmiocie wysokości przyznawanych odszkodowań za naruszenie praw autorskich było niejednoznaczne.

Trybunał Konstytucyjny ma teraz zdecydować, czy twórcy będą mogli żądać dwukrotności wynagrodzenia za naruszanie ich praw autorskich.

Więcej w Dziennik Gazeta Prawna

przeczytaj
11 miesięcy temu

Transakcja sprzedaży udziałów spółki Consultia na rzecz Unilink S.A.

przeczytaj
12 miesięcy temu

Przekleństwo darmowej informacji

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym artykułem  autorstwa Gracjana Pietrasa

Przekleństwo darmowej informacji

przeczytaj
1 rok temu

Nowy artykuł autorstwa Gracjana Pietrasa

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym artykułem autorstwa Gracjana Pietrasa w iMagazine.

Gdy stajemy się produktami, budzą się demony

 

przeczytaj
1 rok temu

The Legal 500 rekomenduje DJP

Kancelaria DJP została wyróżniona w rankingu The Legal 500 EMEA 2019 w kategoriach TMT (technologie media i telekomunikacja) oraz Dispute Resolution (spory sądowe).  Dziękujemy naszym Klientom za zaufanie. Wyróżnieni Prawnicy to Łukasz Doktór i Gracjan Pietras #legal500 #tmt #litigation #djp
The Legal 500 - The Clients Guide to Law FirmsThe Legal 500 - The Clients Guide to Law Firms

 

przeczytaj
1 rok temu

Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Kancelaria DJP miała przyjemność doradzać spółce Polski Fundusz Rozwoju S.A. przy zawarciu szeregu umów dotyczących stworzenia, utrzymania oraz długoterminowej obsługi systemu ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych. Nasze prace obejmowały stworzenie projektów umów oraz wsparcie PFR w negocjacjach ich postanowień z wybranym kontrahentem. Jesteśmy dumni, że mogliśmy wspierać tak istotny projekt, który ma szansę pozytywnie wpłynąć na sytuację milionów Polaków. W prace nad projektem zaangażowani byli Gracjan Pietras, Łukasz Doktór, Adriana Palczewska, Kamila Świątkowska oraz Bartosz Góźdź.

przeczytaj
1 rok temu

Trwa rekrutacja na stanowisko młodszego prawnika

Kancelaria DJP poszukuje osób na stanowisko młodszego prawnika

Nasze wymagania:

– pierwszy lub drugi rok aplikacji adwokackiej bądź radcowskiej,

– umiejętność logicznego i poprawnego stylistycznie formułowania wywodu prawniczego na piśmie,

– zaangażowanie w pracę i chęć rozwoju zawodowego w kancelarii,

– biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, z uwzględnieniem języka prawniczego,

– zaangażowanie oraz rzetelne podejście do powierzonych zadań.

 

Oferujemy:

– możliwość stałego zatrudnienia po okresie próbnym – umowa o pracę lub współpraca

– opiekę merytoryczną doświadczonych prawników

– możliwość rozwoju zawodowego w kancelarii zajmującej się doradztwem na rzecz przedsiębiorców

 

Podania prosimy kierować na adres e-mail: rekrutacja@djp.pl

przeczytaj
1 rok temu

Nowe prawo własności przemysłowej

Podpisana przez prezydenta nowelizacja prawa własności przemysłowej dostosuje nasze prawo do wymogów Unii Europejskiej. Nowe przepisy rozszerzają definicję znaku towarowego. Od teraz będzie można rejestrować znaki, nie tylko w formie graficznej ale także trójwymiarowej, holograficznej czy dźwiękowej. Więcej w Pulsie Biznesu

przeczytaj
1 rok temu

Prosta Spółka Akcyjna

Rząd przyjął nowelizację KSH w ramach której powstanie prosta spółka akcyjna. Zaletami nowopowstałej formy prawnej będzie uproszczony proces rejestracji spółki, elektronizacja i uproszczenie procedur w spółce, co ma zapewnić wparcie dla rozwoju rynku start-up’ów w Polsce. Więcej w Rzeczpospolitej

przeczytaj
1 rok temu

Nad wszystkimi uchwałami będzie można głosować pisemnie

Już od 1 marca 2019 roku wejdą w życie zmiany w kodeksie spółek handlowych. Jedną ze znaczących zmian  jest ta dotycząca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która wprowadza możliwość głosowania nad uchwałami zwyczajnego zgromadzenia wspólników w trybie pisemnym. Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej

przeczytaj
1 rok temu

Cyberbezpieczeństwo w przedsiębiorstwach ciepłowniczych

Jarosław Jerszyński poprowadził wykład „Zarządzanie bezpieczeństwem przedsiębiorstw pod kątem cyberzagrożeń”

przeczytaj
2 lata temu

Zarządca sukcesyjny a upadłość

W związku z wejściem w życie ustawy o zarządzie sukcesyjnym, w polskim systemie prawnym pojawi się nowy uczestnik – zarządca sukcesyjny, który po śmierci przedsiębiorcy będzie sprawował wszelkie czynności zwykłego zarządu, także czynności przekraczające zwykły zarząd – za zgodą wszystkich właścicieli przedsiębiorstwa w spadku. Będzie mógł brać udział w postępowaniach sądowych i administracyjnych, a ponadto będzie uprawniony do składania wniosku o ogłoszenie upadłości.

https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/56122,11-grudnia-2018/66678,Firma-i-prawo/684614,Po-smierci-wlasciciela-zarzadca-sukcesyjny-musi-byc-gotowy-do-dzialania-w-sprawie-upadlosci.html

przeczytaj
2 lata temu

Nowy artykuł autorstwa Katarzyny Jaworskiej

przeczytaj
2 lata temu

Artykuł autorstwa Katarzyny Jaworskiej

przeczytaj
2 lata temu

Nowy artykuł autorstwa adwokata Łukasza Doktóra

przeczytaj
2 lata temu

Pakiet MŚP

Sejm uchwalił przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii tzw. pakiet MŚP – pakiet oszczędności, przywilejów oraz ułatwień dla przedsiębiorców. W ramach nowelizacji pojawią się m.in. zmiany w funkcjonowaniu spółki z. o .o. – możliwe będzie podejmowanie wszystkich uchwał przez wspólników na odległość, w trybie obiegowym. Więcej w Dzienniku Gazeta Prawna

 

przeczytaj
2 lata temu

Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym

W 2019 wejdzie w życie  ustawa wprowadzająca szereg zmian w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym. Do najważniejszych można zaliczyć utworzenie w sądach rejonowych wydziałów egzekucyjnych, które odpowiedzialne będą m. in. za nadawanie klauzul wykonalności oraz nadzorowanie pracy komorników. W związku z nowelizacją sądy będą mogły uchylić rygor natychmiastowej wykonalności nadany wyrokowi zaocznemu, a w postępowaniu o wyjawienie majątku stosować środki przymusu nie tylko w stosunku do osób fizycznych, ale także do przedstawicieli jednostek organizacyjnych. Pojawi się również ułatwienie mające pomóc w przyspieszeniu postępowania jakim ma być formularz wniosku o wszczęcie egzekucji oraz formularz skargi na czynności komornika. Więcej w Rzeczpospolitej

przeczytaj
2 lata temu

Szkolenie na temat ustawy o krajowym systemie cybebezpieczeństwa

W dniu dzisiejszym partner naszej Kancelarii, r. pr. Jarosław Jerszyński poprowadzi w ramach szkolenia organizowanego przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie wykład na temat wdrożenia w przedsiębiorstwach ciepłowniczych ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa i rozporządzenia o usługach kluczowych.

przeczytaj
2 lata temu

Rekrutacja na stanowisko młodszego prawnika

Kancelaria DJP poszukuje osób na stanowisko młodszego prawnika

Nasze wymagania:

– pierwszy lub drugi rok aplikacji adwokackiej bądź radcowskiej,
– umiejętność logicznego i poprawnego stylistycznie formułowania wywodu prawniczego na piśmie
– zaangażowanie w pracę i chęć rozwoju zawodowego w kancelarii
– biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, z uwzględnieniem języka prawniczego
– zaangażowanie oraz rzetelne podejście do powierzonych zadań

Oferujemy:

– możliwość stałego zatrudnienia po okresie próbnym – umowa o pracę lub współpraca
– opiekę merytoryczną doświadczonych prawników
– możliwość rozwoju zawodowego w kancelarii zajmującej się doradztwem na rzecz przedsiębiorców

Podania prosimy kierować na adres e-mail: rekrutacja@djp.pl

 

przeczytaj
2 lata temu

UOKIK pozna tajemnice skarbowe firm

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Projektowane przepisy mają na celu wzmocnienie pozycji instytucjonalnej Prezesa UOKiK, zapewnienie dostępu UOKiK do informacji stanowiących tajemnicę bankową lub skarbową jak również możliwości wymiany informacji pomiędzy Prezesem UOKiK a KNF. Oprócz tego nowelizacja ma również uwzględnić w kompetencjach Prezesa UOKiK stosowanie unijnego rozporządzenia (2018/302) o zakazie geoblokowania i innych form nieuzasadnionej dyskryminacji kupujących ze względu na miejsce zamieszkania. Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej

przeczytaj
2 lata temu

Rozpatrywanie skargi pauliańskiej w innym kraju

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w kontekście skargi pauliańskiej, że pokrzywdzeni wierzyciele mogą skorzystać z jurysdykcji szczególnej i domagać się, aby sąd rozpoznał sprawę w tym państwie, w którym została zawarta umowa, mająca być uznana za bezskuteczną. Więcej w Gazecie Prawnej

przeczytaj
2 lata temu

Nowy artykuł autorstwa Gracjana Pietrasa

przeczytaj
2 lata temu

Dyrektywa o prawie autorskim

Parlament Europejski przyjął większością głosów projekt dyrektywy o prawie autorskim. Utrzymany został wzbudzający wiele kontrowersji art. 13, który wprowadza obowiązkowe filtrowanie treści pod kątem tego czy nie naruszają praw autorskich, a także art. 11 dotyczący praw pokrewnych dla wydawców prasowych. Szczegółowe informacje na temat tego jak zmienią się zasady monitorowania i publikowania treści w internecie podaje Puls Biznesu

https://www.pb.pl/pe-poparl-projekt-dyrektywy-o-prawie-autorskim-939761?smclient=35605a7c-fe7a-11e6-8101-0cc47a1256ac

przeczytaj
2 lata temu

Prosta Spółka Akcyjna

W  ramach nowelizacji Kodeksu Spółek Handlowych planowanej na 2019 rok przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, trwają prace nad powstaniem prostej spółki akcyjnej. Związek Banków Polskich uważa, że projekt co prawda upraszcza przepisy i jest korzystny dla akcjonariuszy takiej spółki, jednak nie chroni wystarczająco jej potencjalnych wierzycieli i partnerów biznesowych. Więcej na temat w Gazecie Prawnej

przeczytaj
2 lata temu

Rewolucja w KPC

Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje obszerną nowelizację Kodeksu Postępowania Cywilnego.

Głównym celem jest przyspieszenie postępowań sądowych oraz umożliwienie sprawniejszej organizacji postępowania.  Zmiany mają objąć między innymi przepisy dotyczące postępowania dowodowego, a także przywrócić postępowanie gospodarcze zlikwidowane w 2012 roku.

Więcej na  łamach Rzeczpospolitej

przeczytaj
2 lata temu

Nowelizacja dyrektywy audiowizualnej

Nowa Dyrektywa audiowizualna Unii Europejskiej poza tradycyjnymi mediami obejmie serwisy takie jak Netflix, You Tube czy Spotify.  Obecne przepisy mają być dopasowane do dynamicznie rozwijającego się  rynku cyfrowego i zakładają m.in. wyrównanie szans wśród dostawców treści audiowizualnych, ochronę dzieci i konsumentów przed nieodpowiednimi treściami, a także zapewnienie europejskim  twórcom min. 30 proc. udziału w serwisach Vod wraz z odpowiednim eksponowaniem ich utworów.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej

Miliony Europejczyków już nie siedzą całymi rodzinami przed telewizorami. Ludzie, szczególnie ci młodzi, oglądają wideo online, często korzystają z usługi wideo na żądanie, a podstawowym nośnikiem stały się urządzenia mobilne” – uzasadnia potrzebą wprowadzenia nowych przepisów Komisja Europejska.

przeczytaj
2 lata temu

Zmiany w upadłości konsumenckiej

„Procedura ogłaszania upadłości nie jest w pełni klarowna, a wiele osób nie może zrestrukturyzować długu” Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zapowiedział na początek 2019 r. kolejną nowelizację ustawy o prawie upadłościowym. Więcej na temat planowanych zmian w Dzisiejszym wydaniu Gazety Prawnej

Marcin Warchoł / fot. Wojtek Górski

przeczytaj
2 lata temu

Czy można odsprzedać e-booka?

Trybunał Sprawiedliwości UE już wkrótce rozstrzygnie, czy prawa autorskie do danego egzemplarza elektronicznego wydania książki „wyczerpują się” w kontekście odsprzedaży nabytej kopii.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/prawo-autorskie/artykuly/1215512,wypozyczanie-i-upowszechnianie-e-bookow-czy-jest-legalne.html 

kindle, e-book

przeczytaj
2 lata temu

Dziennik Gazeta Prawna

Nowelizacja Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, która czeka na publikację w Dzienniku Ustaw wzbudza wiele kontrowersji związanych z odpowiedzialnością pracowników za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Wśród ekspertów brakuje zgodnego stanowiska czy nowe regulacje poprawią czy pogorszą ochronę tajemnic firmy, natomiast wszyscy są zgodni co do tego, że nowelizacja wymusi na przedsiębiorcach zmiany w regulaminach i umowach z pracownikami.

https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/55601,10-sierpnia-2018/65322,Tygodnik-Gazeta-Prawna/670285,Zwiazani-tajemnica-firmy-na-zawsze!-Mozliwe-bo-zniknal-jeden-przepis.html

przeczytaj
2 lata temu

Opłata za świadka

W ramach nowelizacji k.p.c. Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić opłatę 100 zł za powoływanie świadka, biegłego czy strony dopiero w toku postępowania. Zmiany mają na celu uniknięcie przeciągania postępowań i wymuszenie na przedsiębiorcach, aby dostarczali materiały dowodowe przede wszystkim w postaci dokumentów potwierdzających daną okoliczność w sprawie.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej

 

przeczytaj
2 lata temu

Nie każdy może być zapomniany

Dane dostępne w rejestrach takich jak KRS czy CEiDG nie podlegają prawu do bycia zapomnianym. Firmy czy organizacje pozarządowe nie muszą pytać o zgodę na przetwarzanie danych  w nich zawartych. Więcej  w dzisiejszym Dzienniku Gazecie Prawnej

Rejestry publiczne, takie jak Krajowy Rejestr Sądowy czy Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, są dostępne dla każdego i każdy może w nich sprawdzić, kto jest prezesem danej spółki czy fundacji albo pod jakim adresem prowadzi działalność.

 

przeczytaj
2 lata temu

Czy nowa dyrektywa zakończy erę otwartego internetu?

Polecamy nowy artykuł autorstwa adwokata Gracjana Pietrasa

https://pl.linkedin.com/pulse/czy-nowa-dyrektywa-zako%C5%84czy-er%C4%99-otwartego-internetu-gracjan-pietras

przeczytaj
2 lata temu

O 30% większa liczba postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych

Pomimo wzrostu PKB sukcesywnie rośnie liczba postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Wpływ na to mają dynamicznie rosnące koszty oraz nowe instrumenty wprowadzone przez prawo restrukturyzacyjne w 2016 roku. #upadłość #restrukturyzacja  Więcej w Rzeczpospolitej

 
przeczytaj
2 lata temu

Komisja Europejska przyjęła stanowisko w sprawie reformy prawa autorskiego

Reforma prawa autorskiego zaproponowana przez Komisję Europejską zmieni zasady monitorowania treści udostępnianych w Internecie.

Google, YouTube, czy Facebook będą zobligowane do systematycznego sprawdzania udostępnianych przez swoich użytkowników treści, takich jak wideo czy muzyka pod kątem przestrzegania praw autorskich. Więcej na temat w Pulsie Biznesu

przeczytaj
2 lata temu

Trwa rekrutacja na stanowisko młodszego prawnika

Kancelaria DJP poszukuje osób na stanowisko młodszego prawnika

Nasze wymagania:

– pierwszy lub drugi rok aplikacji adwokackiej bądź radcowskiej,
– umiejętność logicznego i poprawnego stylistycznie formułowania wywodu prawniczego na piśmie
– zaangażowanie w pracę i chęć rozwoju zawodowego w kancelarii
– biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, z uwzględnieniem języka prawniczego
– zaangażowanie oraz rzetelne podejście do powierzonych zadań

Oferujemy:

– możliwość stałego zatrudnienia po okresie próbnym – umowa o pracę lub współpraca
– opiekę merytoryczną doświadczonych prawników
– możliwość rozwoju zawodowego w kancelarii zajmującej się doradztwem na rzecz przedsiębiorców

Podania prosimy kierować na adres e-mail: rekrutacja@djp.pl

przeczytaj
2 lata temu

Tantiemy staranniej ściągane

Zakończyły się prace nad ustawą o zbiorowym  zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. Organizacje zbiorowego zarządzania utworami będą miały ograniczoną swobodę w gospodarowaniu pobieranymi honorariami autorskimi a kwestie dystrybucji środków pomiędzy twórców będą bardziej uregulowane. Więcej w Rzeczpospolitej

przeczytaj
2 lata temu

Orzeczenie Sądu o rozwiązaniu spółki to tylko przesłanka

Sąd najwyższy uznał, że zaistnienie przesłanki do rozwiązania spółki z o.o., w tym prawomocnego wyroku sądu, nie oznacza automatycznie jej rozwiązania — stanowi o tym dopiero zakończony proces likwidacji i wykreślenie spółki z KRS. Więcej w Pulsie Biznesu.

przeczytaj
2 lata temu

Zmiany w dochodzeniu roszczeń majątkowych

Krótsze terminy przedawnień, nowy sposób obliczania terminów przedawnień, koniec z dochodzeniem roszczeń przedawnionych oraz zmiany w egzekucji świadczeń pieniężnych, to tylko niektóre ze zmian w ramach nowej opublikowanej w piątek w Dzienniku Ustaw – Ustawy z 13 kwietnia 2018 o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej.

przeczytaj
2 lata temu

BTE nie wzruszy nawet wyrok TK

Sąd Najwyższy wydał postanowienie na mocy którego uznał, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 15 kwietnia 2015 r. uznający niekonstytucyjność procedury wystawiania BTE nie stanowi podstawy do wznowienia postępowań podważających egzekucję bankowych tytułów egzekucyjnych. Więcej w Rzeczpospolitej 

przeczytaj
2 lata temu

Trwa rekrutacja

Kancelaria DJP poszukuje studenta/studentki III lub IV roku studiów prawniczych do pracy w wymiarze 3-4 dni w tygodniu.

Nasze wymagania:

– zaangażowanie w pracę i chęć rozwoju zawodowego w kancelarii
– elastyczność, odpowiedzialność i dokładność
– biegła znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, z uwzględnieniem języka prawniczego

Oferujemy:

– możliwość rozwoju zawodowego w kancelarii zajmującej się doradztwem na rzecz przedsiębiorców
– pracę w przyjaznej atmosferze
– elastyczny grafik pracy

Podania prosimy kierować na rekrutacja@djp.pl

przeczytaj
2 lata temu

Zamknięcie firmy karą dla zarządu

Nowa ustawa o odpowiedzialności spółek i innych podmiotów zbiorowych  dopuszcza przy ciężkich naruszeniach nawet likwidację spółki oraz przejęcie przez państwo jej mienia oraz praw udziałowców. Więcej w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej

dokument, podatki, kontrola, audyt, firma, fiskus

przeczytaj
2 lata temu

Będą krótsze okresy przedawnienia

Senat przyjął nowelizację kodeksu cywilnego, która m. in. skraca podstawowy termin przedawnienia roszczeń majątkowych z 10 na 6 lat. Przyjęte jednocześnie zmiany w procedurze cywilnej obejmą m. in. wymóg podawania daty wymagalności roszczenia już w pozwie. Więcej na lex.pl

articleImage: Będą krótsze okresy przedawnienia

przeczytaj
2 lata temu

RODO – BĘDZIE TRUDNIEJ… CZY MOŻE JEDNAK ŁATWIEJ?

Nowy artykuł autorstwa mecenasa Jarosława Jerszyńskiego na Linkedin.

przeczytaj
2 lata temu

RODO w 10 (niekoniecznie łatwych) krokach

W najnowszym iMagazine ukazał się artykuł autorstwa mecenasa Jarosława Jerszyńskiego.

przeczytaj
2 lata temu

Większa ochrona tajemnic firmy

Do sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Pozyskanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę firmy będzie uznane czyn nieuczciwej konkurencji. Jednocześnie zwiększą się wymagania niezbędne do uzyskania przez przedsiębiorcę ochrony prawnej. Więcej na temat w Pulsie Biznesu

 

 

przeczytaj
2 lata temu

RODO: kiedy mali i średni przedsiębiorcy muszą prowadzić rejestr czynności przetwarzania

Generalny Inspektor Danych Osobowych (GIODO) poinformował, że przedsiębiorcy, którzy zatrudniają mniej niż 250 osób nie będą zwolnieni z obowiązku prowadzenia rejestru czynności przetwarzania  w ramach RODO, w przypadku jeśli przetwarzanie  będzie powodowało ryzyko naruszenia praw lub wolności osób fizycznych, nie będzie miało charakteru sporadycznego lub będzie obejmować szczególne kategorie danych osobowych, lub dane osobowe dotyczące wyroków skazujących i czynów zabronionych. #rodo #ochronadanychosobowych. Więcej w dzisiejszej Rzeczpospolitej

przeczytaj
2 lata temu

Dzięki RODO kamery w firmach będą legalne

Kwestie monitoringu wizyjnego w miejscu pracy zostaną uregulowane w ramach uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o ochronie danych osobowych. Zmiany mają celu dostosowanie polskich przepisów do unijnego rozporządzenia #RODO. Więcej na temat zasad stosowania kamer w miejscu pracy oraz planowanych dalszych zmianach w kodeksie pracy pisze Rzeczpospolita

przeczytaj
2 lata temu

Narzędzie dla wierzycieli

Rząd kończy prace nad projektem ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Elektronizacja postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych ma w ułatwić ich przebieg oraz obniżyć koszty. W Pulsie Biznesu przeczytamy, że w systemie mają znaleźć podmioty wobec których  ogłoszono upadłość, dopiero zagrożonych niewypłacalnością oraz takich, wobec których prowadzono bezskuteczną egzekucję. #wierzytelność #upadłość #restrukturyzacja #krajowyrejestrzadłużonych

https://www.pb.pl/narzedzie-dla-wierzycieli-929204

przeczytaj
2 lata temu

HSBC przeprowadził pierwszą transakcję blockchain

Reuters poinformował, że HSBC Holdings i holenderski ING przeprowadziły pierwszą na świecie transakcję w technologii blockchain.

Vivek Ramachandran, szef innowacji i wzrostu w HSBC przekonuje, że dzięki zastosowaniu #blockchain transakcje finansowe można przeprowadzać prościej, szybciej, bardziej transparentnie i bezpieczniej. Więcej informacji w dzisiejszym wydaniu Pulsu Biznesu

przeczytaj
2 lata temu

Trwa rekrutacja

Kancelaria DJP poszukuje studenta/studentki IV lub V roku studiów prawniczych do pracy w wymiarze 3-4 dni w tygodniu.

Nasze wymagania:
– zaangażowanie w pracę i chęć rozwoju zawodowego w kancelarii
– elastyczność, odpowiedzialność i dokładność 
– bardzo dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie, z uwzględnieniem języka prawniczego

Oferujemy:
– odpłatne zatrudnienie
– możliwość rozwoju zawodowego w kancelarii zajmującej się doradztwem na rzecz polskich i międzynarodowych przedsiębiorców
– grafik pracy dostosowany do zajęć na uczelni
– dogodna lokalizacja (przy metrze Racławicka)
– praca w zgranym zespole i przyjaznej atmosferze

Podania prosimy kierować na adres e-mail: rekrutacja@djp.pl

przeczytaj
2 lata temu

Nowy kodeks pracy: etat zamiast umowy cywilnoprawnej

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy kończy prace nad dwoma projektami nowych kodeksów: indywidualnego i zbiorowego prawa pracy. Oficjalnie prace zakończą się 14 marca. „Rzeczpospolita” omawia szczegóły kontrowersyjnych zmian dotyczących zmiany traktowania osób samozatrudnionych. #prawopracy

http://www.rp.pl/Kadry/303049919-Nowy-kodeks-pracy-etat-zamiast-umowy-cywilnoprawnej.html

przeczytaj
2 lata temu

Barbara Garlacz: Zmiany w zakresie przedawnień wpłyną na roszczenia frankowiczów

W Sejmie rozpoczęły się prace nad nowelizacją kodeksu cywilnego w zakresie nowych terminów przedawnienia. Ustawa nadaje również sądom uprawnienia do ustalenia czy konsument, może powołać się na zarzut przedawnienia się roszczeń przeciwko przedsiębiorcom, np. przeciwko bankom. Więcej w Dziennik Gazeta Prawna. #nowelizacja #kodekscywilny #przedawnienieroszczen

http://serwisy.gazetaprawna.pl/finanse-osobiste/artykuly/1107504,nowelizacja-przepisow-o-przedawnieniu-to-niebezpieczne-zmiany-dla-konsumentow.html

franki kredyt sąd

przeczytaj
2 lata temu

RODO: Urzędnicy będą wysyłać informację o danych osobowych

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (#RODO) każda osoba ma prawo zażądać od administratora danych nieodpłatnego przekazania – także za pośrednictwem poczty – kopii danych, które jej dotyczą. O potencjalnym wpływie tego przepisu na postępowania administracyjne pisze Dziennik Gazeta Prawna. #ochronadanychosobowych

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1107641,obowiazki-urzednikow-rodo-ochrona-danych.html

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO) każda osoba ma prawo zażądać od administratora danych nieodpłatnego przekazania – także za pośrednictwem poczty – kopii danych, które jej dotyczą.

przeczytaj
2 lata temu

MC: projekt ustawy o ochronie danych osobowych – gotowy, zmieni 40 ustaw

Po zakończeniu konsultacji społecznych i opiniowania projekt ustawy o ochronie danych osobowych skierowano na Komitet do Spraw Europejskich Rady Ministrów. Projekt zapewnia skuteczne stosowanie w Polsce unijnego rozporządzenia 2016/679 (RODO) i zawiera zmiany w 40 ustawach. #ochronadanychosobowych #unijnerozporzadzenie

http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/mc-projekt-ustawy-o-ochronie-danych-osobowych-gotowy-zmieni-40-ustaw

articleImage: MC: projekt ustawy o ochronie danych osobowych - gotowy, zmieni 40 ustaw

przeczytaj
2 lata temu

UOKiK ma bat na zmowy cenowe

Prezes UOKiK zapowiada nakładanie wyższych kar pieniężnych i surowsze podejście do porozumień wertykalnych. Dotychczas w stosunku do tych ostatnich UOKiK był relatywnie bardziej wyrozumiały. O priorytetach UOKiK na rok 2018 pisze Rzeczpospolita. #UOKiK #karypieniezne #porozumieniawertykalne

http://www.rp.pl/Biznes/302119937-UOKiK-ma-bat-na-zmowy-cenowe.html&template=restricted

przeczytaj
2 lata temu

Resort rozwoju uciął głowę RODO. Nowe przepisy ze słabszą ochroną konsumentów niż teraz

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad projektem nowej ustawy o ochronie danych osobowych, wg której większość polskich firm nie będzie musiała informować klientów o tym, na jakich zasadach przetwarzają ich dane osobowe. O szczegółach czytamy na łamach Dziennik Gazeta Prawna. #ochronadanychosobowych

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1098246,rodo-zwolnienie-z-obowiazku-informowania-o-przetwarzaniu-danych.html

nauka, praca, szkolenie, komputer

przeczytaj
2 lata temu

Pewniejsze płatności bezgotówkowe. UE zaostrza kary za wyłudzanie prywatnych danych

Komisja Europejska przyjęła projekt ustawy wprowadzającej nowe regulacje na rynku finansowym. Unijna dyrektywa wprowadza jednolite dla wszystkich krajów Unii Europejskiej ramy prawne w zakresie przeciwdziałania przestępczości kartowej i fałszerstw. W dzisiejszym Dziennik Gazeta Prawna szerzej o temacie. #dyrektywa #komisjaeuropejska #rynekfinansowy #falszerstwa #przestepczosc

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1097763,platnosci-bezgotowkowe-karty-platnicze-kary-dla-hakerow.html

 

 

przeczytaj
2 lata temu

Dr Gryszczyńska: nie będzie karnoprawnej odpowiedzialności za nielegalne przetwarzanie danych osobowych

Projekt nowej ustawy o ochronie danych osobowych nie przewiduje kar za bezprawne przetwarzanie danych osobowych. W związku z tym, że penalizujące taki proceder przepisy ze starej ustawy przestaną obowiązywać 25 maja, eksperci obawiają się, że ich brak może spowodować wzrost cyberprzestępczości. O szczegółach czytamy w portalu lex.pl. #ochronadanychosobowych #ustawa #cyberprzestepczosc

http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/dr-gryszczynska-nie-bedzie-karnorprawnej-odpowiedzialnosci-za-nielegalne-przetwarzanie-danych-osobowych

 

przeczytaj
2 lata temu

Płatności elektroniczne będą bezpieczniejsze – projekt noweli ustawy o usługach płatniczych

We wtorek rząd przyjął projekt noweli ustawy o usługach płatniczych. Nowe przepisy mają zapewnić większe bezpieczeństwo płatności elektronicznych, także transgranicznych – czytamy w Rzeczpospolita.
#ustawa #uslugiplatnicze #platnoscielektroniczne

http://www.rp.pl/Firma/301109986-Platnosci-elektroniczne-beda-bezpieczniejsze—-projekt-noweli-ustawy-o-uslugach-platniczych.html

 

przeczytaj
3 lata temu

eCard i Dotpay odroczą płatności

Spółki płatnicze eCard oraz Dotpay pracują nad projektem wprowadzenia odroczonej płatności na rynku usług elektronicznych. Dzięki temu rozwiązaniu Polacy będą mogli zapłacić za zakupy w sieci nawet z miesięcznym opóźnieniem. O szczegółach pisze Puls Biznesu. #spolkiplatnicze #odroczonaplatnosc #uslugielektroniczne

https://www.pb.pl/ecard-i-dotpayodrocza-platnosci-901111

przeczytaj
3 lata temu

GIODO przesądzi o ważności dotychczasowych zgód na przetwarzanie danych osobowych

W najbliższych dniach #GIODO zdecyduje, czy dotychczas pozyskane od klientów zgody na przetwarzanie danych osobowych będą ważne pod rządami nowego unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (#RODO). O szczegółach czytamy na łamach Dziennik Gazeta Prawna. #ochronadanychosobowych #unijnerozporzadzenie

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1091960,klienci-nie-zostana-zasypani-listami-od-przedsiebiorcow.html

Jeśli więc krajowi przedsiębiorcy przestrzegali naszych surowszych od unijnych norm, to nie powinni mieć problemów z wykazaniem, że zgody były wyrażone w sposób jednoznaczny, dobrowolny i dla określonych celów

przeczytaj
3 lata temu

Jak bezpieczne są twoje wydruki?

Pod koniec maja przyszłego roku wejdzie w życie Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (#RODO). Odkąd cyberprzestępcy mogą mieć zdalny dostęp do komputerów, żaden specjalista IT i użytkownik nie lekceważy bezpieczeństwa druku. O szczegółach czytamy w Puls Biznesu.

https://www.pb.pl/jak-bezpiecznesa-twoje-wydruki-900726

SZANSA:

przeczytaj
3 lata temu

Pomysły rządu PiS na udrożnienie upadłości konsumenckiej

Rząd pracuje nad projektem zmian w celu udrożnienia upadłości konsumenckiej, z której zadłużony może skorzystać raz na dziesięć lat. Więcej w gazecie Rzeczpospolita. #upadlosckomsumencka #zadluzenie

http://www.rp.pl/Konsumenci/312129926-Pomysly-rzadu-PiS-na-udroznienie-upadlosci-konsumenckiej.html

przeczytaj
3 lata temu

Eksperci: dwie aplikacje z Google Play podszywają się pod polskie banki

W sklepie internetowym Google Play pojawiły się dwie niebezpieczne aplikacje, które próbują wydobyć od użytkowników dane dostępu do kont internetowych w 14 polskich bankach – ostrzegli w poniedziałek eksperci ds. cyberbezpieczeńtwa. #cyperbezpieczenstwo #banki #bazadanych

https://www.pb.pl/eksperci-dwie-aplikacje-z-google-play-podszywaja-sie-pod-polskie-banki-900591

Image result for puls biznesu

przeczytaj
3 lata temu

Sąd Najwyższy: odpowiedzialność członka zarządu w niewypłacalnej spółce z o.o.

Z najnowszej uchwały Sądu Najwyższego wynika, że Członek zarządu obejmujący funkcję w niewypłacalnej spółce z o.o. odpowiada tylko za te długi, które powstały w czasie jego zarządzania. Więcej w temacie:

http://www.rp.pl/Firma/312079979-Sad-Najwyzszy-odpowiedzialnosc-czlonka-zarzadu-w-niewyplacalnej-spolce-z-oo.html

przeczytaj
3 lata temu

Trybunał Sprawiedliwości UE: Coty mogło zabronić sprzedaży swoich towarów na Amazonie

Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził, że w sieci selektywnej dystrybucji dopuszczalne są zakazy odsprzedaży za pośrednictwem platform internetowych osób trzecich np. Amazon. Więcej na ten temat:

http://www.rp.pl/Firma/312069951-Trybunal-Sprawiedliwosci-UE-Coty-moglo-zabronic-sprzedazy-swoich-towarow-na-Amazonie.html&cid=44&template=restricted

przeczytaj
3 lata temu

Strasburg: kamera w sali wykładowej narusza prywatność wykładowcy

Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 28 listopada uznał, że umieszczenie monitoringu w salach wykładowych i nagrywanie w ten sposób przebiegu wykładów stanowiło naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego wykładowców. #prywatnosc #europejskitrybunalprawczlowieka

http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/strasburg-kamera-w-sali-wykladowej-narusza-prywatnosc-wykladowcy

articleImage: Strasburg: kamera w sali wykładowej narusza prywatność wykładowcy

przeczytaj
3 lata temu

Sekwencja obowiązków wynikających z RODO

Według dr Dominika Lubasza redaktora naukowego Komentarza do #RODO bez zrozumienia celu i istoty zmian, nie da się odpowiednio przygotować do wdrożenia RODO. Jak zrozumieć tę logikę oraz w jaki sposób planować harmonogram swoich obowiązków, aby zdążyć z realizacją wdrożenia RODO tłumaczy w artykule zamieszczonym w portalu lex.pl.

http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/sekwencja-obowiazkow-wynikajacych-z-rodo

articleImage: Sekwencja obowiązków wynikających z RODO

 

przeczytaj
3 lata temu

Niejawna pensja Polaka

Udostępnianie informacji o wysokości zarobków jest naruszeniem dóbr osobistych, dlatego też firmy mają obowiązek ochrony tej informacji. Istnieje jednak tendencja pracowników do nieoficjalnych rozmów na temat wynagrodzenia. O szczegółach czytamy w dzisiejszym wydaniu Puls Biznesu.

https://www.pb.pl/niejawna-pensja-polaka-899486

Image result for puls biznesu

przeczytaj
3 lata temu

UOKiK będzie mógł usuwać z sieci podejrzane oferty

Urzędnicy będą mogli nakazać usunięcie z sieci strony adresowanej do konsumentów, lub doprowadzić do zmiany znajdujących się na niej treści. Nowe uprawnienia dla #UOKiK wynikają z rozporządzenia uchwalonego przez Parlament Europejski.

http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/uokik-bedzie-mogl-usuwac-z-sieci-podejrzane-oferty

articleImage: UOKiK będzie mógł usuwać z sieci podejrzane oferty

przeczytaj
3 lata temu

Kolejny krok do PSD II. Komisja Europejska opublikowała projekt ważnego rozporządzenia

Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze do dyrektywy PSD2. Na bazie rozporządzenia banki będą musiały udostępnić podmiotom trzecim interfejs do prowadzonych przez siebie rachunków. O szczegółach czytamy w portalu cashless.pl.#rozporzadzenie #dyrektywa #psd2

https://www.cashless.pl/wiadomosci/prawo/3435-kolejny-krok-do-psd-ii-komisja-europejska-opublikowala-projekt-waznego-rozporzadzenia

przeczytaj
3 lata temu

Piebiak: Wprowadzamy do procedury cywilnej wiele przełomowych rozwiązań, jednym z nich jest walka z pieniactwem

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, które przewidują m.in. nowe regulacje w kwestii wyboru właściwości miejscowej sądu. Jak zapewnia Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości, reforma ma przede wszystkim doprowadzić do przyśpieszenia procesów cywilnych poprzez ograniczenie możliwości stosowania przez strony tzw. pieniactwa sądowego ukierunkowanego m. in. na przedłużenie czasu trwania postępowań. Więcej w temacie Dziennik Gazeta Prawna. #postepowaniecywilne #noweregulacje #pieniactwosadowe

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1087033,piebiak-o-rewolucji-w-procedurze-cywilnej.html

prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

przeczytaj
3 lata temu

SA: egzekucja bankowego tytułu wykonawczego przerywa przedawnienie, tylko gdy roszczenia dochodzi bank

Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał, że w świetle aktualnego orzecznictwa nabywca wierzytelności, który nie jest bankiem, nie może skutecznie powoływać się na przerwanie biegu przedawnienia na skutek skierowania do egzekucji bankowego tytułu wykonawczego. O szczegółach sprawy czytamy w portalu lex.pl #przedawnienie #egzekucjabankowa

http://www.kancelaria.lex.pl/czytaj/-/artykul/sa-egzekucja-bankowego-tytulu-wykonawczego-przerywa-przedawnienie-tylko-gdy-roszczenia-dochodzi-bank

articleImage: SA: egzekucja bankowego tytułu wykonawczego przerywa przedawnienie, tylko gdy roszczenia dochodzi bank

przeczytaj
3 lata temu

KE ukarała producentów części samochodowych za zmowę kartelową

Komisja Europejska nałożyła w środę 34 mln euro grzywny na pięciu producentów części samochodowych za naruszenie unijnych przepisów antymonopolowych. Stworzyli oni kartele, w których ustalali ceny produktów. #przepisyantymonopolowe #kartel

http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/ke-ukarala-producentow-czesci-samochodowych-za-zmowe-kartelowa

articleImage: KE ukarała producentów części samochodowych za zmowę kartelową

przeczytaj
3 lata temu

Płatność kartą lub telefonem w każdym sklepie i urzędzie

Ministerstwo Rozwoju przygotowuje projekt nowelizacji przepisów związanych z rozwojem płatności elektronicznych. Wszystkie urzędy będą miały obowiązek stworzyć możliwość wnoszenia opłat czy uregulowania zaległości podatkowych w formie bezgotówkowej. Więcej na łamach Dziennik Gazeta Prawna #nowelizacja #platnoscieletroniczne

http://serwisy.gazetaprawna.pl/finanse-osobiste/artykuly/1087034,platnosc-karta-w-kazdym-sklepie-i-urzedzie.html?r=7233

Karty płatnicze, terminal

przeczytaj
3 lata temu

Będziecie mogli kupować online w dowolnym kraju UE. Jest porozumienie w sprawie geoblokowania

Państwa członkowskie oraz najważniejsze instytucje UE porozumiały się w sprawie planu wprowadzenia zakazu geoblokowania w e-commerce, czyli uzależniania sprzedaży od miejsca zamieszkania kupującego. Porozumienie ma zakończyć dyskryminację konsumentów z niektórych regionów Europy. #porozumienie #geoblokowanie #sprzedaż #ecommerce

https://www.cashless.pl/wiadomosci/e-commerce/3408-bedziecie-mogli-kupowac-on-line-w-dowolnym-kraju-ue-jest-porozumienie-w-sprawie-geoblokowania

przeczytaj
3 lata temu

Kolejny krok na drodze do implementacji PSD2

Trwają prace nad ustawą implementującą dyrektywę PSD II do prawa polskiego. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się nowe dokumenty dotyczące zmian ustawy o usługach płatniczych. Materiały dotyczą Komisji Prawniczej.

Kolejny krok na drodze do implementacji PSD2

przeczytaj
3 lata temu

RODO zmieni wiele ustaw dot. administracji publicznej

Nowe prawo o ochronie danych osobowych zmieni przepisy w wielu ustawach istotnych dla instytucji państwowych. Więcej w temacie czytamy w portalu lex.pl #ochronadanychosobowych

http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/rodo-zmieni-wiele-ustaw-dot-administracji-publicznej

articleImage: RODO zmieni wiele ustaw dot. administracji publicznej

przeczytaj
3 lata temu

Upadłość konsumencka oddłuża właścicieli firm

Skorzystanie z procedury upadłości konsumenckiej w przypadku byłych przedsiębiorców w teorii jest trudne. Ale w praktyce nawet połowa takich bankructw dotyczy osób, które zadłużyły się, prowadząc biznes. Więcej w temacie dzisiejszy Puls Biznesu. #upadlosckonsumencka #bankructwo

https://www.pb.pl/upadlosc-konsumencka-oddluza-wlascicieli-firm-898462

przeczytaj
3 lata temu

Turystyka restrukturyzacyjna przestanie mieć sens

W Warszawie odbył się doroczny kongres INSOL Europe – międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego specjalistów zajmujących się problematyką upadłości i restrukturyzacji. Głównym tematem był projekt planowanej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady, która dotyczy przede wszystkim prewencyjnych procedur restrukturyzacyjnych. Więcej czytamy na łamach Dziennik Gazeta Prawna.
#restrukturyzacja #upadłość #dyrektywa

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1085355,turystyka-restrukturyzacyjna-przestanie-miec-sens.html?r=55391

Projektowana dyrektywa dotyczy przede wszystkim prewencyjnych procedur restrukturyzacyjnych

 

przeczytaj
3 lata temu

RODO to także zmiany w przepisach dotyczących e-prywatności

Obowiązująca unijna dyrektywa w sprawie prywatności w sieci ogranicza się wyłącznie do tradycyjnych operatorów telekomunikacyjnych. Jednak nowe przepisy mają rozszerzyć kategorię o wszelkich dostawców usług łączności online. #eprywatnosc #ochronadanychosobowych

http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/rodo-to-takze-zmiany-w-przepisach-dotyczacych-e-prywatnosci

articleImage: RODO to także zmiany w przepisach dotyczących e-prywatności

przeczytaj
3 lata temu

Trwa cyberwojna. Czy inteligentna chmura jest rozwiązaniem?

Firma Oracle zaprezentowała działający w chmurze system #cyberbezpieczeństwa, wykorzystujący sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Analizuje on co się dzieje w sieci firmy, wyodrębnia normalne wzorce zachowań od anomalii, wykrywa słabe strony zabezpieczeń, ataki i przeciwdziała im. Więcej w portalu fintek.pl #cyberbezpieczenstwo #sztucznainteligencja #cyberatak

Trwa cyberwojna. Czy inteligentna chmura jest rozwiązaniem?

przeczytaj
3 lata temu

Streżyńska: chcemy, by Facebook podlegał polskiemu prawu

Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska zaproponowała projekt zmian do nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Wg propozycji portal społecznościowy Facebook miałby podlegać polskiemu prawu i nie mógłby sam blokować kont oraz zamieszczanych tam treści. O szczegółach pisze Puls Biznesu.

https://www.pb.pl/strezynska-chcemy-by-facebook-podlegal-polskiemu-prawu-897514

przeczytaj
3 lata temu

Dane do algorytmów w BIG Data tez muszą być chronione

Wiele startupów oferuje usługi analizy BIG Data oparte na algorytmach wykorzystujących uczenie się maszynowe. Aby jednak analizy były wiarygodne, konieczne są dane: im więcej, tym lepiej. I tu pojawia się ryzyko bezpieczeństwa danych. Więcej w temacie na portalu lex.pl.

http://www.lex.pl/czytaj/-/artykul/dane-do-algorytmow-w-big-data-tez-musza-byc-chronione

articleImage: Dane do algorytmów w BIG Data też muszą być chronione

przeczytaj
3 lata temu

Ujawnianie danych może zaszkodzić dłużnikowi

Ministerstwo Sprawiedliwościi pracuje nad projektem nowej ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Z dostępnego w Internecie rejestru będzie można dowiedzieć się, kiedy przedsiębiorcy złożyli wnioski restrukturyzacyjne albo o ogłoszenie upadłości lub o powtórne postępowanie upadłościowe i czy zostały one odrzucone. Więcej w temacie Puls Biznesu. #postepowanieupadlosciowe #restrukturyzacja #upadłosc

https://www.pb.pl/ujawnianie-danych-moze-zaszkodzic-dluznikowi-897102

przeczytaj