Maciej Rzepka - Artykuły:
O mocy wiążącej prawomocnego wyroku
Chyba każdy dorosły człowiek w Polsce wie, że są wyroki sądowe prawomocne i nieprawomocne. I również chyba każdy potrafiłby powiedzieć, co to znaczy. Wyrok prawomocny to taki, którego nie można już zaskarżyć[1], czyli ostateczny. A to oznacza również, że po jego wydaniu nie można już się drugi raz procesować o to samo[2]. Sprawa jest zamknięta[3].Prawomocność…
Ustalanie wysokości szkody wyrządzonej naruszeniem prawa konkurencji — cz. 1
Jednym z najtrudniejszych zadań, jakie stają przed powodem, który dochodzi odszkodowania z tytułu deliktu, jest wykazanie wysokości poniesionej szkody. Nie inaczej jest w przypadku deliktów, o których mowa w ustawie z 21 kwietnia 2017 r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji (dalej: „Ustawa o Roszczeniach”). A właściwie to jest jeszcze trudniej. Mamy tu bowiem do czynienia ze…
Zasady odpowiedzialności za naruszenie prawa konkurencji
Przedsiębiorca, który naruszył prawo konkurencji, musi naprawić szkodę, którą wyrządził komukolwiek tym naruszeniem. Jakie są jednak zasady jego odpowiedzialności? Określa je ustawa z 21 kwietnia 2017 r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji (dalej: „Ustawa o Roszczeniach”), implementująca do prawa polskiego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/104/UE z 26 listopada 2014…
Nie czyń sędziemu, co tobie niemiłe, czyli o stylu formalnym
Na wstępie podkreślić należy, że gdy prawnicy dokonują publikacji artykułów lub innego rodzaju tekstów w serwisie społecznościowym LinkedIN (dalej zwanym "LinkedIN"), przeznaczonych dla innych prawników, to co do zasady nie posługują się w nich sformalizowanym, biurokratycznym stylem, za którego reprezentatywny przykład można by uznać niniejsze zdanie. W świetle powyższej konstatacji nasuwa się istotne zagadnienie w…
Jak dobrze pisać pisma procesowe?
Skąd brać wskazówki, jak dobrze pisać?W dotyczących tego dyskusjach prawników coraz częściej padają tytuły różnych książek, głównie amerykańskich czy szerzej anglosaskich. I nic w tym złego. Tej literatury jest najwięcej i bywa naprawdę bardzo dobra. Sam ją chętnie czytam. Ale jakiś czas temu przeczytałem polską książkę, która też porusza ten temat. I też znalazłem tam…
Czy ktoś ma jakieś ale?
Stosunkowo niewielu prawników zaczyna zdania w swoich pismach procesowych od „ale”. A niektórzy twierdzą nawet, że nie powinno się tak robić. Czemu? Bo “tak się nie pisze”. Ja sam piszę tak jednak dość często. Pomyślałem więc, że warto się zastanowić, co tak naprawdę stoi za tymi obiekcjami i ile w tym racji. Myślę, że stoją…
Ryba psuje się od głowy – aktualizacja
W oryginalnym tekście “Ryba psuje się od głowy, a pismo procesowe - od główki”, opublikowanym w zeszłym roku, przekonywałem, żeby nie zaczynać pism procesowych w taki sposób: Działając w imieniu powoda Iksa, w oparciu o udzielone mi pełnomocnictwo do reprezentacji jego interesów w przedmiotowym postępowaniu, którego poświadczony za zgodność z oryginałem odpis wraz z dowodem…
Co można zarzucić tradycyjnemu formułowaniu zarzutów?
Nie trzeba szczególnie uzasadniać, jak ważną rolę we wszelkich środkach zaskarżenia odgrywają zarzuty. To na nich skupia się przede wszystkim uwaga sądu odwoławczego (nawet gdy ponownie rozpoznaje sprawę merytorycznie). To one kierunkują jego myślenie o sprawie. Czy jednak formułujemy zarzuty w sposób optymalny? Nie chodzi przy tym o ich trafność (ta zależy oczywiście od faktów…