Gracjan Pietras - Artykuły:
NOSTR — przyszłość sieci społecznościowych
NOSTR ma potencjał zrewolucjonizowania sieci społecznościowych. Pisząc „zrewolucjonizowania“ nie stosuję jedynie figury retorycznej. Mówimy o całkowitym odwróceniu układu sił. O odebraniu władzy gigantom technologicznym i oddaniu jej użytkownikom. Globalny eksperyment na kilku miliardach ludzi, zwany sieciami społecznościowymi, trwa sobie w najlepsze. Pozwoliliśmy kilku fantastycznie potężnym przedsiębiorstwom na algorytmiczną tresurę nas i naszych dzieci, i na handlowanie…
Prywatność — niedoceniane prawo człowieka
„(…) wszyscy twierdzą, że zależy im na prywatności, ale ludzie oddadzą próbkę własnego DNA za darmowego Big Maca.“ — Austin Hill Kilka lat temu, w rozmowie ze znajomym wyraziłem swoje obawy związane z postępującą erozją prywatności w internecie. Z zapałem krytykowałem dominujący w sieci model biznesowy, oparty na swoistej hodowli użytkowników w celu wydojenia z nich wszelkich możliwych…
Czy Bitcoin jest piramidą finansową?
Zacznę od spoilera. Nie jest. Poniżej wyjaśnię dlaczego. Czym jest piramida finansowa? Piramida finansowa jest rodzajem oszustwa inwestycyjnego. Jej organizator finansuje wypłaty dla wcześniejszych inwestorów, środkami pozyskiwanymi od późniejszych inwestorów, zatrzymując część tych środków dla siebie. Taki model może trwać tak długo, jak długo udaje się pozyskiwać nowych inwestorów w liczbie wystarczającej do wykonania zobowiązań…
Bitcoin, nie blockchain!
Blockchain to modne słowo. Wykorzystują je pączkujące start-upy, oferujące swoje liczne kryptoaktywa: smart-kontrakty, zdecentralizowane wyrocznie, NFT itp. Modę podtrzymują jeszcze liczniejsi dziennikarze, blogerzy, podcasterzy i influencerzy, których zapał jest najczęściej kupowany. Tymczasem blockchain to ślepa ulica, która nie niesie ze sobą żadnej rewolucji technologicznej. Poza Bitcoinem. Blockchain to po prostu baza danych. Fakt, że dane…
Rozporządzenie MiCA jest tuż za rogiem
(współautorem artykułu jest Marcin Liszka) English version on nostr Rozporządzenie unijne o rynku kryptoaktywów, tak zwana MiCA, wejdzie w życie 30 grudnia 2024 roku. Jego przepisy będą miały wpływ na wiele przedsiębiorstw zajmujących się kryptowalutami. W jakim zakresie wpłyną na bitcoina i przedsiębiorstwa oferujące związane z nim usługi? Najogólniej mówiąc rozporządzenie stosuje się do podmiotów emitujących kryptoaktywa…
Prawo do bitcoina
Na gruncie polskiego prawa cywilnego nie istnieje obecnie żadne bezwzględne prawo podmiotowe do bitcoina. Katalog takich praw jest zamknięty, a bitcoina nie można zakwalifikować do żadnej z istniejących w nim kategorii.
Bitcoin: jak zacząć?
Wiele osób chciałoby poznać Bitcoina bliżej, lecz nie bardzo wiedzą, od czego zacząć. Jak postawić pierwsze kroki w głąb króliczej nory?
Bitcoin: System pieniężny i pieniądz, jakich nie było (część 2)
Od innych pieniędzy cyfrowych, takich jak inne krytpowaluty czy bankowy pieniądz fiducjarny, Bitcoin różni się tym, że jest całkowicie odporny na manipulacje. To czyni go systemem unikalnym.